Aktualności

17.05.2017

Kolejne sukcesy „Sprawnej ręki”

Książka została nominowana w kategorii „Albumy”, jako jedno z siedmiu wydawnictw.

Album został wydany do wystawy „Sprawna ręka”, którą BWA Tarnów prezentowało na przełomie 2016 i 2017 roku. Aktualnie wystawę można zobaczyć w Gdańskiej Galerii Miejskiej, do 3.06.2017.

Partnerem wystawy i albumu jest Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

 Album zawiera reprodukcje prac Moshe Kupfermana i Marka Chlandy, archiwalne fotografie, teksty, wywiady oraz rozdział dokumentujący realizację całego projektu.

Autorką projektu graficznego jest Magdalena Burdzyńska – graficzka współpracująca z BWA Tarnów, absolwentka tarnowskiego liceum plastycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W tej samej kategorii została nominowana jeszcze jedna książka jej projektu – „Śmietnik” Tadeusza Różewicza. Więcej o projektach Magdaleny Burdzyńskiej można przeczytać na: http://culture.pl/pl/tworca/magdalena-burdzynska

 Rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi 18 maja b.r. na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas 8. Warszawskich Targów Książki. Zgodnie z Regulaminem Konkursu nagrodę finansową otrzyma bezpośrednio twórca szaty graficznej książki. Wydawcy, których książki zostaną nagrodzone otrzymują specjalne dyplomy honorowe.

Konkurs jest formą promocji polskiej książki za granicą a publikacje w nim nagrodzone i wyróżnione biorą udział w konkursie Best Book Design from all over the World 2018 w Lipsku oraz wystawie Buchkunst International odbywającej się podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.

Do konkursu można było zgłosić książki wydane w 2016 roku oraz w I kwartale 2017 przez wydawców mających swoją siedzibę w Polsce oraz opracowane przez twórców (grafików, typografów) zamieszkałych na stałe w Polsce.

Nie jest to pierwsza nominacja i wyróżnienie dla wydawnictw BWA Tarnów. Mamy już na swoim koncie:

  • I miejsce w kategorii „Album” - książka prof. Janusza Górskiego „Józef Wilkoń. Szum drzew”. Ten album towarzyszył wystawie artysty prezentowanej w BWA w 2013 roku. Książka została wydana wspólnie z wydawnictwem Czysty Warsztat.
  • Wyróżnienie honorowe w kategorii „Katalogi, bibliofilskie i inne” otrzymała seria katalogów z cyklu „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal” - katalog do wystawy „Jak się staje, kim się jest” oraz katalog do wystawy „Róża jest różą”. Autorką projektów graficznych obu publikacji jest Kaja Gliwa.
  • Wyróżnienie, przyznane książce „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” (projekt Aleksandra i Daniel Mizielińscy) - Najpiękniejsza Książka Roku 2010

Wszystkie książki można nabyć w księgarni BWA w Pałacyku Strzeleckim (ul. Słowackiego 1).

 Więcej informacji o Konkursie: http://www.ptwk.pl/index.php/2-uncategorised/106-konkurs-nkr-2017

Aleksandra Toczek-Borysiuk
(Aktualizacja: 17.05.2017 07:18)
Galeria zdjęć
Fot. Jolanta Więcław
Fot. Jolanta Więcław
Partnerzy