Aktualności

09.09.2017

Sentymentalny powrót do Lwowa i Pińska

Sobotni koncert pt. „Wróć do Lwowa” w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej, który odbył się w Sali Lustrzanej to swoisty powrót do klimatów lat międzywojennych.

Kazimierz Madej wraz z artystami od wielu lat związanymi z formacją „Loch Camelot” różnorodnością prezentowanych utworów i oryginalną aranżacją, w pełni oddali atmosferę tego miasta. Nie zabrakło piosenek wielkiego piewcy Lwowa Mariana Hemara i m.in. takich utworów jak: „Serce batiara”, „Sensacja, bo kino gra”, „W Stryjskim Parku na festynie”.

Obok kilku lirycznych utworów, całość przepełniona była humorem i żartem tak charakterystycznym dla ówczesnej drugiej stolicy kulturalnej Polski. Publiczność oklaskiwała sceniczną charakteryzację, lwowski żart „batiara” oraz miała okazję do wspólnego śpiewu z artystką Jagą Wrońską i Kazimierzem Madejem.

Koncert poprzedziła prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego pt. „Jarmark nad Piną. O polskim, żydowskim i białoruskim Pińsku”.

Pińsk przełomu XIX i XX w. to miejsce słynnych targów na łodziach – jarmarków. Miasto, gdzie pińskie świątynie i gmachy górowały nad parterową zabudową miejską – wielokulturowe z „ćwierć kilem rozmaitości”.

Bernadeta Korczewska
(Aktualizacja: 12.09.2017 11:53)
Galeria zdjęć
Fot. Bernadeta Korczewska
Partnerzy