Aktualności

25.10.2017

Promocja książki „ Jarosławski Hufiec Harcerzy” Edwarda Płocicy

Do sali multimedialnej w Podziemnym Przejściu Turystycznym w Jarosławiu przybyli harcerze Południowo-Wschodniego Hufca Harcerzy Grody im. gen. bryg. Antoniego Chruściela pseud. „Monter", 6 Drużyny Harcerskiej „Pryzmat", a także znajomi i rodzina autora publikacji oraz sympatycy tej tematyki. Niestety Edward Płocica nie doczekał wydania książki, której poświęcił ostatnie lata swojego życia.

Edward Płocica, który z wykształcenia był technikiem budowlanym, zaraz po II wojnie światowej mocno zaangażował się w działalność harcerską. W 1957 roku założył drużynę starszoharcerską „Promieniści” im. A. Mickiewicza, która zrzeszała młodzież jarosławskich szkół średnich. Drużyna ta zajmowała się działalnością krajoznawczo-turystyczną. Edward Płocica za swoją pracę i zaangażowanie otrzymał stopień harcmistrza. Był osobą mającą wiele pasji. Kolekcjonował stare lampy i wszelkie przedmioty upamiętniające historię.

Spotkanie promocyjne poprowadził znany regionalista i autor wielu książek – Jan Kuca. Był to czas wspomnień. Wspólnie odśpiewano kilka harcerskich piosenek, a na koniec rodzina Edwarda Płocicy przekazała na ręce dh. Jana i hm. Violetty Propoli sztandar drużyny starszoharcerskiej. Symbol ten dostępny będzie w Muzeum prowadzonym przez Jana Kucę w Szkole Podstawowej w Mołodyczu.

Książkę o jarosławskich harcerzach można zakupić w Punkcie Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu.

Anna Weselak
(Aktualizacja: 02.11.2017 08:53)
Galeria zdjęć
Fot. Anna Weselak
Partnerzy