Aktualności

07.11.2017

Przewidzenia i trudna sztuka fotografii

Bezpośrednio po wernisażu w Sali Lustrzanej miało miejsce spotkanie autorskie. Uczniowie z trzech jarosławskich szkól licealnych spotkali się z dwoma, znanymi i cenionymi fotoreporterami prasowymi: Wojtkiem Grabowskim – autorem wystawy, oraz Jarkiem Praszkiewiczem.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas: Fotografii i filmu z ZSP z nauczycielem Dariuszem Ledwosem, klasy Grafiki i poligrafii cyfrowej z ZSTiO z nauczycielem Grzegorzem Telichowskim oraz klas Technik fotografii i multimedia oraz Fototechnik z ZSLiT z nauczycielami Radosławem Baj, Renatą Stefanowską-Drewniak oraz Tomaszem Wąsaczem. Wszyscy zebrani z ogromnym zainteresowaniem i dużą uwagą uczestniczyli w spotkaniu.

Tematem podjętym przez autorów była szeroko pojęta praca fotoreportera. Poruszono między innymi sprawę techniki robienia zdjęć, możliwość zrobienia „tego” jedynego ujęcia – często w trudnych warunkach, a wszystko na przykładzie przygotowanej przez autorów prezentacji oraz licznych anegdot.

Wojciech Grabowski – absolwent Wydziału Filologii Niderlandzkiej oraz Studium Podyplomowego Psychologii Zarządzania Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył także Krakowską Akademię Fotografii, gdzie prowadzi zajęcia, warsztaty oraz plenery fotograficzne. Fotografią zawodowo zajmuje się od ponad 13 lat. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów FORUM, współpracuje z agencjami reklamowymi, eventowymi oraz artystycznymi. Współpracuje także z muzeum Auschwitz Birkenau. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia FEARLESS PHOTOGRAPHERS, zrzeszającego najlepszych ślubnych fotografów z całego świata. Był osobistym fotografem Michaela Bloomberga (byłego burmistrza Nowego Jorku, 10-go na liście najbogatszych ludzi świata) podczas jego wizyty w Polsce.

Jarek Praszkiewicz – fotografią zajmuje się od zawsze, a od 2002 roku traktuje ją jako powołanie i zawód. Absolwent Akademii Fotografii. Fotoreporter prasowy. Współpracuje z agencjami fotograficznymi FORUM i ASSOCIATED PRESS, dostarczając zdjęcia z najważniejszych wydarzeń w kraju, pokazów mody, festiwali, gal i innych imprez z działu kultury, polityki i showbiznesu. Jego fotografie ukazują się w znanych tytułach prasy polskiej i międzynarodowej. Największą pasją jest reportaż i fotografia portretowa. Dlatego też w wolnych chwilach oddaje się jej całkowicie. Wykładowca Krakowskiej i Warszawskiej Akademii Fotografii. W fotografii fascynuje go ciągłe poszukiwanie nowego spojrzenia na ludzi i rzeczywistość, nieustające wyzwanie bycia w centrum ważnych, społecznych przemian. Jako wykładowca stara się otworzyć spojrzenie ludziom, którzy są na początku swojej fotograficznej podróży, pokazać im, jak wspaniale można się rozwijać w swej pasji oraz stopniowo stawać się profesjonalistą.

Bernadeta Korczewska
(Aktualizacja: 14.11.2017 15:23)
Galeria zdjęć
Fot. Aleksandra Toczek-Borysiuk
Fot. Bernadeta Korczewska
Partnerzy