Aktualności

20.01.2018

„Szczudraki, kułaki powiadamy wam, szczodra pani, dobra pani dajcie żesz i nam"...

 

 

„Kolędy nie tylko należą do naszej historii,
lecz poniekąd tworzą naszą historię
narodową i chrześcijańską”

św. Jan Paweł II

Wspólne kolędowanie to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów. Sam termin „kolęda” wywodzi się od łacińskiego calendae, którym Rzymianie określali pierwszy dzień miesiąca i pierwszy dzień roku, kiedy to składali sobie życzenia i podarunki. Z upływem wieków kolędy przybrały wśród chrześcijan charakter religijny. Te piękne utwory sławiące Narodzenie Pańskie stały się integralną częścią okresu bożonarodzeniowego i noworocznego.

Nie mogło zatem zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu – tradycyjnie z Reprezentacyjnym Chórem Mieszanym „Jarosław”.

Koncert zatytułowany „Nad Betlejem w ciemną noc” rozpoczęły występy uczniów Szkoły Sióstr Niepokalanek oraz uczennicy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, które wprowadziły wszystkich zebranych w uroczystą atmosferę tego „Wieczoru u Attavantich”.

Program przygotowany przez Chór „Jarosław” – od lat śpiewający pod batutą Andrzeja Jakubowskiego – okazał się wspaniałą zabawą, a jednocześnie artystyczną ucztą. Jarosławscy chórzyści złożyli wszystkim zebranym noworoczne życzenia, a jak przystało na prawdziwych kolędników koncert zakończyli kolędniczym rodzajem melorecytacji:

„Szczudraki, kułaki powiadamy wam, szczodra pani, dobra pani dajcie żesz i nam, jak nie dacie szczudraka kułaka, dajcie chleba gleń, zapłaci wam Pan Jezus za ten szczodry dzień”.

Chórowi „Jarosław” oraz uczniom dziękujemy za wyjątkowy koncert, a Państwa zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 

Materiał z wydarzenia zarejestrowany przez dziennikarzy telewizji internetowej Twoja TV
Nad Betlejem w ciemną noc

 

Materiał z wydarzenia zarejestrowany przez  Kanał Filmowy Telewizji Internetowej / M./ Kobyluch
„Noworoczny koncert kolęd” CKiP Jarosław

Aleksandra Toczek-Borysiuk
(Aktualizacja: 23.01.2018 10:33)
Galeria zdjęć
Fot. Aleksandra Toczek-Borysiuk
Partnerzy