Aktualności

08.06.2018

Feminine Rediscovery

W piątek – 8 czerwca, w Galerii Głównej u Attavantich uroczystym wernisażem otworzyliśmy wystawę Feminine Rediscovery.

Głównymi bohaterkami wieczoru były dwie wspaniałe kobiety, matka i córka – Jolanta Drąg oraz Anna Kinga Drąg.

Licznie przybyli goście mogli zobaczyć kwiaty oraz opuszczone cerkiewki w batikach Jolanty Drąg oraz ornamentalne i misterne ilustracje Anny Kingi Drąg. Tę typowo kobiecą wystawę będzie można oglądać w Galerii Głównej u Attavantich do 3 lipca. Zapraszamy.

Anna Kinga Drąg – ilustratorka, ceramik. Ukończyła PLSP w Jarosławiu pod kierunkiem prof. Marii Piśko, a następnie obroniła dyplom z ceramiki na ASP we Wrocławiu w pracowni prof. Przemysława Lasaka.
Ma na swoim koncie liczne plenery i wystawy w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach. Obecnie żyje i tworzy w Wielkiej Brytanii. Ceramika nie jest jej jedynym środkiem ekspresji twórczej, są nią również techniki rysunkowo-malarskie. Jej styl przechodził metamorfozę w trakcie rozwoju szkolno-uczelnianego, osobistych poszukiwań twórczych, licznych podróży oraz doświadczeń życiowych. W dużej mierze jest inspirowany street-artem, czyli tzw. sztuką ulicy. Poszukiwania właściwego medium do tworzenia prac zaprowadziły artystkę do zapoznania się z techniką stencilu (czyli sprejowania przez zaprojektowane i wycięte wcześniej szablony). To w połączeniu z charakterystyczną linearną kreską oraz zamiłowaniem do ornamentalno-folklorystyczno-kwiatowych motywów, tworzy jej własny styl.
Tematyka jej prac w większości oscyluje dookoła życia kobiet. Ich piękna, przeżyć, oczekiwań i doświadczeń. Ornamentalne prace przedstawiają: czasem postać jak pewnego rodzaju ikonę, a czasem ilustracja zawiera jakąś iluzję lub opowiada historię. Zafascynowanie światem jego różnorodnością i pięknem oraz poznawanie charakterów, analizowanie i interpretacja – to te rzeczy które natchnęły artystkę do stworzenia kolekcji practej wystawy.

Jolanta Drąg – ukończyła grafikę w PLSP w Jarosławiu w 1977 r. pod kierunkiem prof. Ireny Oryl. Mieszka i tworzy w Jarosławiu. Uprawia; malarstwo olejne, akryl, akwarele i batik.
Prace swoje wystawiała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, na Węgrzech i Słowacji. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Słowacji, Węgrzech, Włoszech, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Aleksandra Toczek-Borysiuk
(Aktualizacja: 09.06.2018 16:40)
Galeria zdjęć
Fot. Aleksandra Toczek-Borysiuk
Partnerzy