Aktualności

05.07.2019

„Tempo” Mikołaja Moskala

5 lipca w Galerii Głównej u Attavantich odbył się wernisaż wystawy Mikołaja Moskala. Prace krakowskiego artysty to przede wszystkim działanie w obrębie porządku plastycznego. Prezentowane grafiki wykonane są głównie temperą na papierze. Syntetyczne figury, obiekty i kształty, które tworzy, jednocześnie przywodzą na myśl konkretne przedmioty oraz pozostają abstrakcyjnymi tworami. Wydają się być zawieszone w historycznej pustce, ponad kulturowe. Ważny jest dla niego proces zbierania informacji i inspiracji, w oparciu o który buduje kontemplacyjne i harmonijne światy. Moskal pracuje linią i plamą. Posługuje się wąską paletą barw, tworząc gładkie, pozbawione faktur powierzchnie, zawsze o stonowanej i zamkniętej kompozycji. Zwraca szczególną uwagę na właściwości użytych materiałów (znaczenie u niego ma np. szorstkość i surowość papieru) oraz kwestie doświadczenia zmysłowego czy emocjonalnego. Sam posługuje się terminem intuicji sensorycznej, poprzedzającej proces intelektualny. Sylwetkę Artysty przedstawiła kurator wystawy Kaja Gliwa, która na wstępie nawiązała do tytułu wystawy – „TEMPO”.

Tempo – jako definicja jednego z podstawowych elementów dzieła muzycznego – określa jak szybko ten utwór ma być wykonany. Na przykład: <<largo>> – szeroko, bardzo wolno, <<andante>> – w tempie spokojnego kroku, <<prestissimo>> – maksymalnie szybko, ale też: <<calando>> – znikając, <<lacrimoso>> – smutno, żałobnie, <<meno>> – mniej czy <<zeloso>> – żarliwie, szczerze. A gdyby tą definicję zastosować do percepcji procesu powstawania pracy: myślenia, tworzenia i odbioru? Lub – z drugiej strony, czytając to słowo w języku potocznym – jakie jest tempo życia, pracy i zachodzących w świecie zmian? – opowiadała kurator.

Mikołaj Moskal, ur. 1985 r. w Krakowie. W latach 2005-2010 studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odbył stypendium w Hochschule für Gestaltung im Offenbach we Frankfurcie nad Menem. Dyplom obronił z wyróżnieniem w pracowni rysunku Joanny Kaiser. Ukończył również wystawiennictwo w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. W 2009 roku jego prace były prezentowane na indywidualnej wystawie w Galerii F.A.I.T. w Krakowie, która wpisana była w cykl „Akcja Rewaloryzacja Abstrakcji”. W grudniu 2010 roku brał udział w wystawie „Body in the Library” w BWA Design we Wrocławiu, a w 2011 roku w wystawach związanych z promocją publikacji poświęconej współczesnemu polskiemu rysunkowi/ilustracji wydanej przez kolektyw „Gili Gili”. Jest członkiem kolektywu New Roman, który prowadzi również Galerię/Świetlicę w Krakowie.

Gratulujemy Artyście oraz dziękujemy wszystkim miłośnikom sztuki za miłe spotkanie podczas wernisażu!


Bernadeta Korczewska
(Aktualizacja: 10.07.2019 15:07)
Galeria zdjęć
Fot. Anna Szpilka
Partnerzy