Aktualności

10.08.2019

Najpiękniejsze melodie z kręgu kultury węgierskiej

10 sierpnia, letnim koncertem  zatytułowanym „Najpiękniejsze melodie z kręgu kultury węgierskiej”  zakończyliśmy tegoroczne muzykowanie w ramach Kulturalnego Lata w Mieście. Po raz kolejny spotkaliśmy się z małżeństwem artystów: Joanną Błażej-Łukasik oraz Pawłem Łukasik wraz z zespołem.

Znakomity koncert porwał publiczność w piękny i często jeszcze mało znany krąg muzyki węgierskiej, przypominający atmosferę dawnych csard oraz węgierskich inspiracji w muzyce europejskiej. Począwszy od słynnego Czardasza po piękne węgierskie pieśni by zwieńczyć spotkanie węgierskimi akcentami w muzyce światowej.

Publiczność usłyszała utwory na fortepian, skrzypce oraz kontrabas m.in. takich przebojów jak: „Czardasz” V.Montiego, wybrane „Tańce węgierskie” J.Brahmsa czy „Wiązankę na tematy melodii węgierskich” S. Gyorgya.  

Ogromne wrażenie pośród widowni wywarła sopranistka wyśpiewująca: „Czardasz”  F.Lehara z operetki "Miłość cygańska czy Kalmana „Kiedy skrzypki grają” z operetki Księżniczka czardasza.

Cały koncert okraszony został pogadanką o utworach oraz anegdotami lub legendami z nimi związanymi, co znakomicie wprowadziło słuchaczy w klimat i treść prezentowanych utworów.

Jeszcze na długo po zakończonym koncercie po rynku rozchodziła się melodia Arii z operetki Franza Lehara pt. Wesoła wdówka, czyli „Usta milczą, dusza śpiewa” nucona przez przechadzających się mieszkańców!

Serdecznie dziękujemy za tak liczną obecność podczas tegorocznych „Letnich koncertów”.


Bernadeta Korczewska
(Aktualizacja: 14.08.2019 12:14)
Galeria zdjęć
Fot. Aleksandra Toczek-Borysiuk
Partnerzy