Aktualności

12.10.2019

Nie kochać w taką noc to grzech

12 października 2019 r. w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu nastąpiła inauguracja Sezonu Artystycznego u Attavantich.

Po raz jedenasty Sala Lustrzana, będąca w swej bogatej historii miejscem imprez kulturalnych i koncertów, wypełniła się po brzegi mieszkańcami oraz gośćmi zafascynowanymi życiem kulturalnym miasta. Tegoroczny Sezon rozpoczął się widowiskiem teatralno-muzycznym, którego scenariusz osadzony został w realiach międzywojennej Polski.

Podczas sobotniego wieczoru wraz z artystami Studia Operowego „Halka” przenieśliśmy się w klimat artystycznej bohemy dwudziestolecia międzywojennego. Z miłością w roli głównej, muzycznie przeprowadzamy przez ten czas – mówiła Emilia Jakubiec-Lis, prezes Stowarzyszenia Podkarpackiego Teatru Muzycznego. Rzeszowscy artyści osadzili akcję w kawiarni – miejscu spotkań towarzyskich oraz artystycznych. Podczas spektaklu rozbrzmiewały utwory tak znamienitych postaci ówczesnej sceny muzycznej, jak: Hanna Ordonówna, Mieczysław Fogga Aleksander Żabczyńskie czy Eugeniusz Bodo. Artyści, pojawiający się na scenie, jednocześnie odgrywali rolę aktora, widza, jak również narratora.

„Nie kochać w taką noc to grzech” to pierwsze widowisko Studia Operowego „Halka”, które powstało pod skrzydłami Stowarzyszenia „Podkarpacki Teatr Muzyczny”. Artyści, którzy tworzą nową przestrzeń kultury w Rzeszowie, mówią o sobie, że są kilkunastoosobową grupą przyjaciół – artystów. Znani są już publiczności ze spektakli muzycznych, takich jak: „Domek trzech dziewcząt”, „Panna Wodna” czy „La Serva Padrona”, którą jarosławska publiczność miała okazję zobaczyć w murach Kamienicy Attavantich.

Teatr tworzą osoby o wysokich kwalifikacjach zawodowych, nieustających w poszukiwaniu estetyki i piękna, pełnych serdeczności, pasji i entuzjazmu, czego dowodem był sobotni koncert.

Podczas koncertu wystąpili: sopranistki – Stanisława Mikołajczyk-Madej, Katarzyna Liszcz-Starzec, Aleksandra Szymańska, Natalia Wójcik; mezzosopranistka Emilia Jakubiec-Lis, tenory – Jakub Kołodziej i Marek Gargas, barytony – Andrzej Alberski i Paweł Przybyła, oraz bas Marcin Korbut. Przy fortepianie zasiadła Anna Wrona. Scenariusz do spektaklu napisała Aleksandra Szymańska, a kierownictwo artystyczne objęła aktorka Teatru im. W. Siemaszkowej Mariola Łabno-Flaumenhaft.

XI Sezon Artystyczny u Attavantich to szereg wydarzeń kulturalnych, które będą odbywać się w Sali Lustrzanej do maja następnego roku! Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej oferty oraz uczestnictwa w wydarzeniach Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Bernadeta Korczewska
(Aktualizacja: 16.10.2019 11:59)
Galeria zdjęć
Fot. Aleksandra Toczek-Borysiuk
Partnerzy