Aktualności

22.12.2019

Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy na dobre wpisał się już w przedświąteczną tradycję Jarosławia. Tegoroczny kiermasz odbył się w dniach 19 – 22 grudnia. Dopisała pogoda, wystawcy, a przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta i okolicznych miejscowości.

Na straganach królowały ręcznie wykonane, świąteczne ozdoby choinkowe i niepowtarzalne upominki. Smakosze domowego jadła chętnie korzystali z możliwości zakupu chlebów, wędlin.

Jarmark otworzyła „Parada Aniołów” w wykonaniu najmłodszych mieszkańców Jarosławia, którzy radośnie maszerowali wśród straganów, szczodrze rozdając wystawcom i klientom swoje uśmiechy i życzenia. Kulminacyjnym punktem było przyznanie nagród w konkursie na najpiękniej wykonaną gwiazdę betlejemską. Jury miało niełatwe zadanie, bowiem każda z gwiazd mogła się szczycić misternością wykonania.

W atmosferę Bożego Narodzenia wprowadzały kolędy i pastorałki, które przez trzy dni rozbrzmiewały na jarosławskim Rynku. „Magię Świąt” przybliżali: Zespół Exodus ze Środowiskowego Domu Samopomocy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Koło w Jarosławiu, młodzieżowy Zespół „Blacksmiths”, Zespół Piosenki Estradowej „Sway”, Zespół piosenki Apasjonaci ze Stowarzyszenia „Em-Art”, Zespół Piosenki Biesiadnej „Akademicy”, Uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 10 i 5, Chór „Deo Cantamus” oraz solistki JOKiS. Dodatkowo przed publicznością wystąpił również zespół taneczny „Dziesiąteczka”.

Niewątpliwą atrakcją było świąteczne fire show w wykonaniu Rycerza Reinera oraz możliwość spotkania ze Świętym Mikołajem.

Mikołaj przybył do naszego miasta zarówno, jako znany z naszej polskiej tradycji biskup, któremu towarzyszyły Anioły, a także jako rozpoznawalna postać amerykańskiego Mikołaja, mocno zakorzeniona w światowej popkulturze, w asyście elfów. Obie sylwetki cieszyły się zainteresowaniem i życzliwością zarówno małych i dużych uczestników Jarmarku, którzy chętnie korzystali z możliwości zrobienia sobie z nimi pamiątkowego zdjęcia.

Podobnie jak w latach ubiegłych, miała miejsce wigilia dla mieszkańców, przygotowana przez Stowarzyszenie Ziemi Jarosławskiej „Rozwój i Postęp”. Poczęstunek wigilijny poprzedziła wspólna modlitwa oraz poświęcenie opłatków, którymi mogli się przełamać jej uczestnicy. Podczas miejskiej wigilii nie zabrakło tradycyjnych potraw takich jak pierogi, gołąbki, bigos czy słodkie wypieki. Radni Rady Miasta Jarosławia również dali się „porwać magii świąt” i zaśpiewali tradycyjne kolędy oraz pastorałki przy akompaniamencie gitary, na której przygrywał Dariusz Tracz Zastępca Burmistrza Jarosławia  ds. Infrastruktury Społecznej. Ponadto na płycie rynku, ustawione zostały specjalne „szafy”, do których każdy mógł przynieść ciepłe ubrania, aby podzielić się nimi z osobami potrzebującymi, w ramach akcji charytatywnej „Ciepła Szafa”.

Jarmark Bożonarodzeniowy zakończyły się zimowymi animacjami dla najmłodszych oraz koncertem kolęd.

Jak widać, atrakcji nie brakowało i z pewnością każdy mógł znaleźć coś dla siebie, bez względu na to, w jakim celu odwiedził Jarmark.

Na kolejny zapraszamy już za rok.

Ewelina Szymańska
(Aktualizacja: 16.01.2020 10:33)
Galeria zdjęć
Partnerzy