Wydawnictwa

11.05.2020

Opowieści Jarosławskiego Zasania część IV – Jan Kuca

Książka wydana i opracowana przez Jana Kucę pozwala poznać przeszłość północnej Jarosławszczyzny z XX wieku. Autor oparł swoją publikację zarówno na źródłach pisanych, jak i opowieściach mieszkańców tych terenów, gdyż wiele archiwalnych źródeł bezpowrotnie zniszczyły wojny światowe oraz polityka władz komunistycznych w latach 50-tych. Jan Kuca wykonał ogromną i zarazem żmudną pracę dokumentacyjną, która pozwoli zachować od zapomnienia wiele osób, wydarzeń, losów i miejsc.

Opisane w książce wspomnienia Józefa Buszty obejmujące niemal cały XX wiek są zapisem niekiedy dramatycznych losów, ale opowiadają też o niezwykłej sile powstawania i rozpoczynania na nowo.

O dramatycznych wydarzeniach podczas wojny i rozdzielaniu w akcjach deportacyjnych w Czerwonej Woli rodzin polsko-ukraińskich w IV tomie opowiada Janina Maurer.

W „Opowieściach Jarosławskiego Zasania” napotkamy też opisy dawnych obrzędów weselnych. Autorka tekstów o Jarosławszczyźnie Zofia Tabin w sprytny sposób wciąga czytelnika w wir akcji, czyniąc go niejako uczestnikiem wesela.

Czwarty zbiór opowieści Jana Kucy, podobnie jak poprzednie jego części, pełni bardzo ważną rolę kulturową, budząc i rozwijając świadomość mieszkańców terenów takich miejscowości jak: Sieniawa, Adamówka, Cieplice, Majdan Sieniawski, Czerwona Wola czy Radawa.

Wiele razy na stronach tego bogato ilustrowanego wydawnictwa odnajdujemy też wątki związane z Jarosławiem.

Oprawa – twarda
Liczba stron – 334
Rok wydania – 2020
Cena – 55 zł

Marlena Dudek
(Aktualizacja: 29.05.2020 10:56)
Partnerzy