Galeria Główna u Attavantich

grafika - VAIDOTAS JANULIS, malarstwo - RIČARDAS GARBAČIAUSKAS

RIČARDAS  GARBAČIAUSKAS , Wydział Artystyczny, Uniwersytet w Szawlach
Urodzony 17 października 1965 w Wilnie.
W 1980 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie ( dawniej Wilno Instytut Sztuki ), dyplom z malarstwa, i rozpoczął działalność pedagogiczną na Uniwersytecie w Šiauliai. Obecnie pracuje w Katedrze Sztuk Pięknych, prowadzi plenery, zajęcia z malarstwa, kompozycji oraz dyplomy licencjackie i magisterskie. Jest autorem 13 wystaw indywidualnych na Litwie jak i zagranicą. W ostatnich latach brał udział w różnych projektach artystycznych w Niemczech, Polsce i na Łotwie.
W roku 2009, otrzymał nagrodę Malarz Roku za twórczość i rozwój malarstwa figuratywnego przyznana przez Miasto Szawle. Jest członkiem Związku Artystów Litewskich i prezesem ZAL okręgu Šiauliai. Od 2002 jest członkiem Lions Clubs International, Šiauliai Lions Alka Club.

Pro-Line
Aby zdefiniować linię otwieramy dobry słownik. Prawie wszystkie definicje tego pojęcia, może z wyjątkiem tych najbardziej technicznych, dobrze charakteryzują moje  prace i oddaja idee wystawy.
Jest, między innymi, linia jako krzywa geometryczna, linia przekazu genetycznego, która łączy wszystkich członków rodu, linia graniczna, oddzielająca dwa terytoria, a także linia frontu dwóch walczących armii, i spalająca wątki literackiej narracji itp.
Podsumowując, zasadniczą cechą linii jest łączenie punktów lub obiektów oraz dzielenie i obejmowanie przestrzeni. Linia to również kontinuum, nieskończony ciąg podobnych do siebie obiektów.
Moje prace nie są jednak ilustracją tej definicji. Choć na pierwszy rzut oka przypominają znaki dalekowschodniego pisma nie mają tez żadnego głębszego z nimi związku.  Z wyjątkiem, być może, graficznej ekspresji opartej na żywej, dynamicznej kompozycji, przemawiającej za pomocą minimalistycznych środków  - linii, pustej przestrzeni, czerni i czerwieni. Pro – w tytule może być skrótem słowa projekcja lub profesjonalny a także formą podkreślenia.
Ričiardas


VAIDOTAS JANULIS Wydział Artystyczny, Uniwersytet w Szawlach
Urodzony 1957 roku w Szawlach.
W 1982 ukończył Wydział Sztuki na Uniwersytecie w Šiauliai. Od 1982 pracuje na macierzystej uczelni, wykłada grafikę i rysunek. W chwili obecnej jest profesorem i dziekanem Wydziału Sztuki UŠ.
Od 1982 uczestniczy w wystawach na Litwie, Łotwie, Węgrzech, Ukrainie, w Estonii, Rosji, Holandii, Belgii, USA, Australii, Meksyku, Polsce, Anglii, Danii, Szwecji, Niemczech, Rumunii i Japonii. Twórczość w dziedzinie ekslibrisu, grafiki warsztatowej, akwareli i instalacji. Ma w dorobku 34 wystawy indywidualne oraz nagrody i wyróżnienia w konkursach graficznych.

Grafiki z tego cyklu powstały w technice druku cyfrowego i sitodruku. Wrażliwe oko odbiorcy dostrzeże jak techniki te przenikają się wzajemnie i w którym miejscu jedna technika dominuje nad drugą. Jednak nie to, co rozgrywa się na powierzchni stanowi esencję pracy. Odnajdujemy ją w głębi znaków graficznych, które są wizualnym zapisem informacji płynących z rzeczywistości. Ważniejsze od użytej techniki graficznej jest dla mnie poszukiwanie formy znaków i języka, w którym dokonuję krytycznej analizy Kultury, przestrzeni społecznej i uniwersalnych archetypów.
W taki sposób wyrażam swoją wizję świata a nawet tworzę osobisty mit. Wśród tematów można dostrzec  motyw podróży w głąb siebie, która odbywa się z wnętrza w kierunku kosmicznych przestrzeni i z powrotem. ( np. „Torriental darkness „ 2009, „Hunting of the hook”2009, „The being” 2009, „Testing grand” 2016 ). Przyjmując taka perspektywę dzieło sztuki staje się formą medytacji i poprzez swoją widzialną warstwę rzuca światło na to, co jest w naszym wnętrzu…
Vaidas

Partnerzy