Galeria Główna u Attavantich

W stronę światła - Zbigniew Ważydrąg

Data wystawy: 08.02.2019-03.03.2019

Galeria Główna u Attavantich 

 zaprasza na wystawę malastwa, rzeźby i fotografii

W STRONĘ ŚWIATŁA

Zbigniewa Ważydrąga

Czas trwania: 8 lutego – 3 marca 2019

Serdecznie zapraszamy na wystawę "W stronę światła" Zbigniewa Ważydrąga.

Artysta urodził się w 1952 roku w Borku pod Bochnią. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale rzeźby, konserwacji i malarstwa w pracowniach Tadeusza Łakomskiego i Jerzego Nowosielskiego. Dyplom uzyskał w 1980 r. w pracowni Włodzimierza Buczka. Posiada w swoim dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych oraz zbiorowych i poplenerowych. Dwukrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Krakowa. W 1990 r. przebywał w Paryżu, gdzie wystawiał swoje prace w galerii Chablin na Montmartre. Prace artysty były prezentowane również w Instytucie Polskim w Sztokholmie. W latach 90-tych odwiedził trzy razy Ziemie Świętą, wyprawy te stały się inspiracją do cykli obrazów: "Golgota" i "Jerozolima".

Dzieła Zbigniewa Ważydrąga słyną z połączenia elementów abstrakcji i surrealizmu ze sztuką ludową. Obok malarstwa, artysta zajmuje się także rzeźbą i poezją. W 2004 roku wydano jego tomik poezji pt. "Jesteś blisko".

"Ważydrąg nie jest autorem malarstwa ilustrującego jakiekolwiek poglądy czy wydarzenia. Jest po prostu sobą. Jest malarzem, który kontynuuje swą twórczość jako nieustanny, a nieraz trudny autoportret, jako pamiętnik swych przeżyć, radości, smutków, swej codzienności. Jest w niej intensywny kolor krajobrazów, wnętrz, martwych natur oraz wyraziste budowanie formy mocnymi śladami rysunku, który nie tylko organizuje przestrzeń obrazów, ale daje im siłę, przypominającą niekiedy malarstwo Rouaulta. W obrazach tych ich intensywność kolorystyczna i mocne określanie formy nie gubią ich wyrazu. Zarówno konstrukcja, jak i kolor nie eliminują delikatności wyrazu ani wnętrz, ani krajobrazów, ani kompozycji, które niekiedy bliskie są abstrakcji. Nie abstrakcji wymyślonej i kombinowanej, ale tej, do której malarz zbliża się, obserwując interpretując naturę. Właśnie dlatego obrazy Zbigniewa Ważydrąga są prawdziwe, będąc rezultatem obserwacji świata, który jest deformowany dzięki emocjom, a nie wyniku dziwactwa." 
Stanisław Rodziński, Malarski świat Zbigniewa Ważydrąga, Katalog Zbigniew Ważydrąg Nienazwane czyli zapis Tajemnicy, Muzeum im. Stanisława Fichera, Bochnia 2016, s. 33. 

Partnerzy