Galeria Główna u Attavantich

Artyści w hołdzie św. Janowi Pawłowi II – Epifania Piękna

Data wystawy: 02.03.2020-31.03.2020

W ramach trwającego Roku św. Jana Pawła II, w Galerii Głównej u Attavantich można oglądać wyjątkową wystawę „Artyści w hołdzie św. Janowi Pawłowi – Epifania Piękna”. W trzech salach ekspozycyjnych prezentowane są prace czterdziestu czterechartystów, dla których inspiracje do tworzenie stanowiła postać Papieża Polaka.

Wystawa dostępna w wersji online poniżej bądź na profilu Facebook → Galeria Główna u Attavantich

SALA I 

           ZBIGNIEW WAŻYDRĄG

Dzieła artysty słyną z połączenia elementów abstrakcji i surrealizmu ze sztuką ludową. Obok malarstwa, artysta zajmuje się także rzeźbą i poezją ( w 2004 roku wydał tomik poezji pt. "Jesteś blisko”). Zbigniew Ważydąg doskonalił swoje umiejętności na krakowskiej ASP pod okiem Tadeusza Łakomskiego i Jerzego Nowosielskiego, na wydziałach rzeźby, konserwacji i malarstwa. Kilkukrotne podróże do Ziemi Świętej były natchnieniem do powstania cyklu obrazów „Golgota” i „Jerozolima”.

 

 

♦ EUGENIUSZ MOLSKI 

Wulkan energii, bardzo dynamiczny, twórczy i wierny swoim niepowtarzalnym Aniołom i Madonnom będących credo jego twórczości. Ustawiczne podróże w miejsca odległe są dla Eugeniusza Molskiego inspiracją do tworzenia opowieści i dzieł. W jego płótnach wszystko jest przemieszane jak w życiu. One bowiem powstają na gorąco, pod wrażeniem chwili, w wyniku fascynacji, przeżycia. Artysta lubi tworzyć serie będące jego opowieścią plastyczną o konkretnej sprawie lub historii. Bujność wyobraźni twórcy jak również aktywność powodują, że twórczość ta jest niezwykle bogata.

 

 

                                                                                                     

 

♦ STANISŁAW LENAR

Wieloletni i doskonały pedagog, który swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z młodymi adeptami sztuki Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Artysta zapisał się wielkimi zgłoskami na kartach jarosławskiej sztuki poprzez wykonanie monumentalnych, trzytonowych drzwi prowadzących do Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Rzeźbiarz na dwóch skrzydłach zawarł zarówno historię Polski jak i historię diecezji przemyskiej. W swojej formie nawiązują do starożytnych prawie 900 letnich drzwi gnieźnieńskich i płockich. Jednak to nie jedyne jego dzieła znajdujące się w Jarosławiu. Wytrawny poszukiwacz odnajdzie działa Stanisława Lenara min. w parku Czesławy „Baśki” Puzon, gdzie znajduje się pomnik harcerki dłuta artysty, na os. Kopernika w postaci pomnika astrologa czy w jarosławskim ratuszu patrząc na płaskorzeźby Jana Pawła II i bł. oo. Michała Czartoryskiego – Honorowych Obywateli Miasta Jarosławia. Na wystawie „Artyści w hołdzie św. Janowi Pawłowi II – Epifania Piękna” artysta prezentuje rzeźbę, płaskorzeźbę oraz malarstwo, których motywem przewodnim jest postać papieża Polaka.

 

 

♦ MAREK KORDYACZYN

Artysta specjalizujący się w szerokim spectrum artystycznego wyrazu. Zajmuje się rzeźbą realistyczną, abstrakcją, kinetyką, tworząc cykle: na przykład "Torsy”, malarstwem akwarelowym czy rysunkiem. Swój naturalny warsztat szkolił pod w pracowni rzeźby wybitnego profesora Mariana Koniecznego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym tej uczelni prowadząc zajęcia rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz. Jako absolwent Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Jarosławiu, z sentymentem powraca do Jarosławia, dlatego też chętnie uczestniczy w wystawach zarówno indywidualnych jak i zbiorowych odbywających się w Galerii Głównej u Attavantich. Na aktualnej wystawie odbywającej się w ramach obchodów Roku św. Jana Pawła II znajduje się popiersie ojca świętego wykonane w pracowni artysty. Rzeźba cechuje się niezwykłą misternością i dokładnością wykonania.

 

 

♦ WACŁAW KOCHANOWICZ

"Artystyczna dusza”, tak o Wacławie Kochanowiczu mówiono od najmłodszych lat. Artysta, który utrwala za pomocą pędzla wspomnienia, świat współczesny i swoich najbliższych jest samoukiem. Patrząc na Jego dzieła, aż trudno sobie wyobrazić, że do Liceum Sztuk Plastycznych uczęszczał tylko rok. Krytycy malarstwa zachwycają się Jego pracami, a te osiągają wysokie sumy na licznych aukcjach, często charytatywnych. Jednak jak  mówi sam Artysta, nie to jest najważniejsze, a to że ruch pędzla po blejtramie przynosi spokój i odprężenie.

 

 

♦ MARIA (MARYLA ) FERENC

Artystka, której głównym studium artystycznego wyrazu jest rysunek oraz malarstwo. Jej prace cechują się wysokim poziomem realizmu oraz magnetyzmu. Każde spojrzenie na obrazy malarki przynosi nowe wrażenia i odkrycia nieoczywistych przesłań zawartych na płótnie. Maryla Ferenc chętnie uczestniczy w wystawach zbiorowych, czego przykładem jest udział w niniejszej wystawie. Ma także na swoim koncie 14 wystaw indywidualnych.  Artystka jest również laureatką licznych nagród międzynarodowych i ogólnopolskich.

 

♦ GRAŻYNA PŁOCICA

Pochodząca z Jarosławia artystka jest twórcą naczyń ceramicznych znanym na całym świecie. Wierna tej jednej dziedzinie sztuki dzieli się swoim talentem ze studentami wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jak niejednokrotnie zaznaczała sama artystka, proces tworzenia dzieła z gliny, pozwala na dogłębną podróż wewnątrz siebie, uzyskanie samoświadomości i samorealizacji: Pozostaję wierna naczyniu jako praformie, pramatce ceramiki, z której wywodzą się wszystkie inne formy i następne generacje sztuki ceramicznej. Naczynie jest dla mnie symbolem, tyglem, macicą ceramiki, a zarazem świadectwem ceramicznego rodowodu. Artystka często uczestniczy w wystawach zbiorowych organizowanych w kraju i za granicą.

 

 

♦ MARIA PIŚKO

Artystka, która niejednokrotnie pokazuje wszechstronność swoich umiejętności artystycznych. Przez lata szkoliła młodzież jarosławskiego „plastyka” w takich dziedzinach jak ceramika, grafika oraz podstawy projektowania wyrobów unikatowych. Jako artysta z powołania i pedagog z zamiłowania, często prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i dla dorosłych. Podejmowane przez nią działania zostały docenione w polskim środowisku artystycznym i w 2013 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uczestniczyła w plenerach ceramicznych i wystawach zbiorowych w Nowym Wiśniczu, Zdunach, Cieszynie oraz Rudniku. Jest jednym z artystów, którzy chętnie udzielają się twórczo w Internecie, prowadząc liczne blogi i fora. Dziś zajmuje się głownie ceramiką oraz filcowaniem. Tą ostatnią techniką tworzy obrazy, wszelkie instalacje oraz… części garderoby, jak szaliki, czapki i kapelusze!

 

 

♦ MARTA WASILCZYK

Z wykształcenia jest historykiem sztuki, jednak swoją wiedzę zamienia w niepowtarzalne dzieła tworzone z gliny. Prowadzi autorską pracownię ceramiki artystycznej, w której uskutecznia działania mające na celu ochronę ginącego polskiego rzemiosła jakim jest garncarstwo. Wspólnie z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym od kilku lat prowadzi warsztaty archeologii doświadczalnej, odtwarzając proces wytwarzania wczesnośredniowiecznej ceramiki chodlikowskiej. Jej drugim zamiłowaniem jest tzw. zimny batik, czyli malarstwo na jedwabiu. Na wystawie „Artyści w hołdzie św. Janowi Pawłowi II – Epifania Piękna” prezentuje wykonane przez siebie ceramiczne anioły.

 

 

♦ AGATA WOŹNIAK-NIEMKIEWICZ

Zdaniem Grażyny Stojak: Życie Agaty Woźniak-Niemkiewicz dzieli się na pół - a ściślej, na dwie malarskie połowy: na część konserwatorską i działalność artystyczną. Każda z tych części nie jest wolna od wzajemnej zależności. Jedna jest sensem życia, a druga - radością istnienia. Razem tworzą całość. Sens życia zawodowego drzemie w realizacjach konserwatorskich. Agata Woźniak-Niemkiewicz należy do tych konserwatorów, którzy prócz pracy przy renowacji zabytków, znajdują swoje miejsce w twórczości artystycznej. Nawiązując do doświadczeń dawnych mistrzów, zwłaszcza barokowych twórców holenderskich , hiszpańskich i francuskich, artystka stara się pokazać realny sens wszystkiego, co istnieje… Cała seria martwych natur ukazana jest w mrocznym, rozproszonym świetle piwnicznym, gdzie na grubym blacie stołu bez okrycia obrusem ustawione są asymetrycznie zbudowane bukiety kwiatów obfitujące w szczegóły, rośliny ułożone w wyszukanych rzeźbionych wazonach, a także wieloelementowe kompozycje nie stroniące od teatralności, w których każdy element ma własną grafikę, miejsce…i treść.

 

♦ RYSZARD KOSTEMPSKI

Jak mówi sam artysta, w jego pracowni znajduje się miejsce na wszystkie techniki graficzne, malarstwo sztalugowe oraz rzeźbę której motywem przewodnim jest tematyka sakralna. Jednak głównym źródłem artystycznego wyrazu, w którym z powodzeniem odnajduje się Ryszard Kostempski jest pisanie ikon techniką dawną. Pisze ikony dla siebie i na zamówienie, a główną inspiracją dla tworzenia są ikony bizantyjskie. Dodatkowym zamiłowaniem artysty jest fotografia reportażowa.

 

 

♦ TOMASZ POTUCZKO

Uczestnik przeszło 40 wystaw zbiorowych w Polsce, Szwajcarii, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie. Jako artysta indywidualny pokazywał swoje prace na ponad 10 wystawach, z których najważniejsze to: Galeria Promocyjna w Warszawie (1997) i Art Front Gallery w Tokio (1999). Część wystawionych w stolicy Japonii prac znalazła od razu nabywców w Kraju Kwitnącej Wiśni. Pochodzący z Jarosławia malarz prócz tworzenia fenomenalnych dzieł, jest również doskonałym pedagogiem nauczającym z w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Jego uczniowie są laureatami licznych konkursów plastycznych na arenie ogólnopolskiej.

 

 

♦ JOLANTA DRĄG

Od urodzenia związana z Jarosławiem, tu mieszka i tworzy. Swój talent szlifowała pod okiem prof. Ireny Oryl w jarosławskiej szkole plastycznej. Specjalizuje się w malarstwie olejnym, akrylowym, akwarelowym oraz batiku. Jej prace są niezwykle pożądane wśród miłośników sztuki i znajdują się w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych. Swoje dzieła pokazuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, na Węgrzech i na Słowacji.

 

 

♦ JOLANTA NOWAK 

1994 roku z wyróżnieniem ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W ostatniej klasie PLSP w Jarosławiu jako przedstawiciel szkoły zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim dla najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych w Skokach. W 1999 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego. Swoje doświadczenie twórcze poświęciła nauczaniu młodych pokoleń tego, co sama kocha - malarstwa. Wieloletni pedagog, m.in. nauczyciel malarstwa i rysunku w Gimnazjum nr 12 w Poznaniu o rozszerzonym profilu artystycznym, nauczyciel malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym w Gorzowie Wielkopolskim, nauczyciel rysunku i liternictwa w Studium Reklamy w Gorzowie Wielkopolskim oraz od roku 2009 - nauczyciel malarstwa i rysunku w Zespole Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu.

SALA II

♦ MIROSŁAW "MIRO" KOWALCZUK 

środowisku artystycznym znany jako „Miro”. Jego kreatywna dusza ujawnia się poprzez malarstwo, projektowanie oraz tworzenie muzyki. Artysta jest absolwentem jarosławskiego „plastyka”. Szlifowanie swojego talentu kontynuował kolejno w Akademiach Plastycznych w Rzeszowie, Krakowie i Warszawie. Nieobce są mu nowoczesne formy wyrazu jak projektowanie graficzne czy projektowanie multimedialne, których wraz z malarstwem naucza w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Obok sztuki, drugą wielką pasją Mirosława Kowalczuka jest muzyka. Artysta współtworzy rozrywkowo-rockowy zespół Get Break, który ma na swoim koncie kilka płyt i może pochwalić się niemałym gronem fanów.

 

♦ MARZENA STĘC

Sztuka towarzyszy artystce od najmłodszych lat. Już jako mała dziewczynka nie rozstawała się z kredkami i farbami. Dla nikogo nie było więc zaskoczeniem, że postanowiła ukończyć studia wyższe o profilu artystycznym. Dziś tworzy głównie za pomocą akwareli, farb olejnych oraz techniką akrylu. Na zamówienie realizuje również reprodukcje portretów oraz pejzaży. Jako opiekun galerii artystycznej zajmuje się organizacją wystaw artystów profesjonalnych jak i pasjonatów sztuki.

 

♦ MARIA TOMCZYK 

Kresowianka z krwi, kości i pochodzenia. Zamiłowanie do sztuki odziedziczyła po rodzicach, którzy od najmłodszych lat wyczulali ją na piękno otaczającej przyrody. Sama zachwyca się także architekturą pokrytą patyną czasu. Mieszka i tworzy w Jarosławiu. Uprawia malarstwo olejne, pastel, akwarelę i ołówek. Jej prace zachwycają miłośników sztuki na całym świecie i niejedna z nich znajduje się w prywatnych zbiorach koneserów w Anglii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i na Ukrainie.

 

♦ IRENA ORYL

Jedna z najbardziej zasłużonych artystek – nestorów Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Mimo swojego zasłużonego wieku (90 lat) nie przestaje tworzyć zachwycających dzieł i aktywnie uczestniczy w projektach i wydarzeniach kulturalnych. Nie sposób zliczyć ilości wystaw indywidualnych i grupowych organizowanych w kraju i za granicą, w których brała udział. Przez lata uczyła młodych artystów w jarosławskiej Szkole Plastycznej i do dziś jest autorytetem i cenionym pedagogiem dla starszych i młodszych pokoleń. To spod jej skrzydeł wyszli tacy artyści jak: Henryk Cebula, Marek Gliwa czy Maria Piśko. Irena Oryl miała również realny wpływ na rozwój miasta będąc w latach 90-tych Radną Miasta Jarosławia i pełniąc wówczas funkcję przewodniczącej komisji Kultury. Artystka jest laureatka licznych nagród między innymi: Honorowej Nagrody Burmistrza Miasta Jarosławia „Jarosław” w dziedzinie kultury, Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia im. Księżnej Anny Ostrogskiej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, Złotego Krzyża Zasługi, a także nagrody Kuratora Oświaty i Wychowania.

 

                                                                          

♦ ANDRZEJ KRAWCZYK

Urodzony w Jarosławiu i od urodzenia oczarowany swoim magicznym miastem. Stąd w jego twórczości prawie od początku pojawiają się motywy jarosławskie. Ukończył w Jarosławiu Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego. Następnie rzeszowskie Studium Nauczycielskie i podjął pracę w Szkole Podstawowej w Pawłosiowie, gdzie pracował stale przez 32 lata. W międzyczasie ukończył studia magisterskie na Instytucie Wychowania Artystycznego w pracowni prof. Mariana Stelmasika na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W swojej twórczości podejmuje malarstwo pejzażowe, kwiaty i tematykę religijną. Uprawia malarstwo sztalugowe i akwarelę. Brał udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w Rzeszowie i Przemyślu. Uczestniczył w wystawach zorganizowanych przez Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu i Rudniku n/Sanem oraz w Galerii Rynek 6.

♦ LUDWIKA KOCZUT

Jarosławianka, od dzieciństwa pasjonatka rysunku i malarstwa. Pracowała pod kierunkiem znanego artysty Henryka Cebuli. Swoje realizacje plastyczne prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w wielu galeriach m.in. w „Galerii pod Aniołem” im. S. Perykaszy w Tryńczy, a także w placówkach kultury w Grodzisku Dolnym, Jarosławiu oraz w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wiele jej prac znajduje się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

 

♦ STANISŁAW SOBCZYK

Artysta pochodzący z Lubaczowa, który z wyróżnieniem ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Stanisław Sobczuk jest organizatorem wielu wystaw i przeglądów twórczości w Galerii MDK w Lubaczowie. W swoim dorobku artystycznym ma kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Za swoją twórczość był niejednokrotnie nagradzany i wyróżniany, na szczególną uwagę zasługuje uzyskanie I nagrody w Ogólnopolskim Plenerze Rzeźby Bydgoszcz–Myślęcinek. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Chicago (USA), Stavanger, Bergen (Norwegia).

 

♦ ELŻBIETA PIEKARSKA

Malarka, która w znaczny sposób przyczyniła się do rozwoju jarosławskiej sztuki. Jej bogaty dorobek twórczy jest wynikiem długoletniej pracy zarówno artystycznej jak i zawodowej, która związana była z promowaniem świata sztuki. Przez dwanaście lat opiekowała się galerią „Rynek 6” do której zapraszała artystów nie tylko z kraju, ale i ze świata, następnie w latach 2009-2015 organizowała wystawy w Galerii Głównej u Attavantich w Jarosławiu. Artystka jest inicjatorką powołania „Grupy 33”, która zrzesza absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu rocznik 1965-1966. W 2001r. członkowie Grupy wystawili swoje prace w Nowym Jorku w Galerii na Manhattanie.

 

♦ KATARZYNA KULIŃSKA

Przygodę ze sztuką rozpoczęła poprzez udział w grupie „Galeria Talentów”, która prowadzona była przez artystkę Helenę Płoszaj-Wodnicką. Podczas zajęć obudziła w sobie naturalny talent i zamiłowanie do artystycznego wyrazu swoich emocji. Nie chcąc rezygnować z nowych zaskakujących umiejętności, swoją edukację kontynuowała w ramach zajęć grupy plastycznej Akademii Trzeciego Wieku w Jarosławiu po czujnym okiem artystów plastyków – Krzysztofa Krzycha i Henryka Cebuli.

 

♦ MAREK (MAG) GLIWA

Urodzony w Rzeszowie, ale zakochany w Jarosławiu i to tu mieszka i tworzy. Rysownik, znakomity karykaturzysta i satyryk. Jego rysunki niejednokrotnie publikowano w prasie lokalnej, a kilka z nich znalazło się na okładkach płyt kompaktowych oraz okładkach tomików poezji. Jak sam mówi „Rysuje dla przyjemności, nałogowo i wszędzie – na karteczkach, opakowaniach, gazetach, marginesach, zleceniach i rachunkach”. Mieszkańcy regionu znają go również jako autora muralu poświęconego patronowi miasta Jarosławia błogosławionemu ojcu Michałowi Czartoryskiemu. Jest autorem logo Galerii „Pirania”, „Piranie Dwie”, „Piranie Trzy” oraz opracowywał zaproszenia i katalogi do wszystkich wystaw jakie się w tych Galeriach odbywały. Marek Gliwa ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, zbiorowych oraz plenerach rysunku satyrycznego w Polsce i za granicą. Artysta może się również pochwalić licznymi nagrodami.

 

Sala III

♦ JAN FERENC

Artysta urodzony w Jarosławiu tu mieszka i tworzy. Uprawia rysunek, grafikę, malarstwo. Obecnie jest profesorem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Ma w dorobku blisko 30 wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych krajowych i międzynarodowych, a także w plenerach międzynarodowych i wystawach poplenerowych. Artysta malarz Piotr Wójtowicz tak mówi o twórczości Jana Ferenca: „Na rysunkach Ferenca nie ma realnych zdarzeń, przedmiotów i ludzi, są pozbawione fabuły i anegdoty, rozpoznawalnych kształtów, których nazwę znamy. Mimo to ich autonomia ewokuje konkret i wikła nas w realność (…) Rysunki w sensie technicznym realizowane są prostymi narzędziami, głównie kredką, ołówkiem, niekiedy tuszem i piórkiem. respektowana przy tym naturalna faktura papieru, dzięki delikatności nacisku ręki i narzędzia, pozwala z ekonomią maksymalną uzyskiwać bogatą gradację tonów i szrafowań, potęguje sensualną jakość. Stosowane niekiedy zabiegi frotażu, kolażu czy reliefu służą wzbogacaniu struktury rysunku, zagęszczenia jego plastycznej treści. Owszem, czasem pojawia się kolor, a raczej zmiana tonacji, jakiś zagubiony barwny akcent, jakby dla oddechu, plastycznej odskoczni, ale i tu wyczuwa się, że to monochromatyzm jest właściwą domeną artysty

 

♦ TERESA ULMA

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, małą formą rzeźbiarską. Po ukończeniu jarosławskiej szkoły plastycznej studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu wystaw zbiorowych. W 2000 roku razem z czterema profesorami PLSP wystawiała obrazy we Francji m.in. w Galerii „Mistral” w La Beguole de Mazenc. Od lat 90-tych związana z Państwowym Liceum Szkół Plastycznych w Jarosławiu. W swojej twórczości kieruje się zasadą piękna w rozumieniu greckich ideałów sztuki. Prace Teresy Ulmy są odzwierciedleniem natury widzianej przez artystkę. Jej malarstwo zdaje się być z pasją budowaną zaporą przed brutalnością i nonsensem codzienności, przed szarością i brudem otoczenia także artystycznego. Jawna radość tworzenia udziela się innym.

„Sztuka Teresy Ulmy ma jeszcze jedną cechę, wrażliwość typową dla większości kobiet. Subtelne kolorystyczne tony, wyrafinowane układy martwych natur, poetycki nastrój kompozycji lokują artystkę w długim nurcie kobiet z uporem realizujących swoją wizje sztuki”

Tomasz Kisiel – historyk sztuki

 

♦ ELŻBIETA CZYŻ

Absolwentka krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, sztuką interesowała się od zawsze, czemu dała wyraz ponad 15 lat temu, kiedy to kończąc przygodę z geodezją, postanawiała szlifować swój artystyczny talent i rozwijać zainteresowanie malarstwem. Trafiając pod skrzydła znanych artystów związanych z środowiskiem jarosławskiego „Plastyka” – śp. Krzysztofa Krzycha, Zdzisława Okopskiego, Damiana Waliczka oraz Henryka Cebuli, swoją artystyczną ekspresję postanowiła wyrażać w technice pastelu, które to malarstwo stało się jej ulubionym. Doskonaląc umiejętności na licznych plenerach i warsztatach, artystka uczestniczyła w ponad 20 wystawach, przeglądach i konkursach. Jej twórcze motto zawarte jest w słowach - „upiększajmy otoczenie”.

 

♦ ANNA DRĄG

Ilustratorka, malarka i ceramik. Ukończyła PLSP w Jarosławiu pod kierunkiem prof. Marii Pisko, a następnie obroniła dyplom z ceramiki na ASP we Wrocławiu w pracowni prof. Przemysława Lasaka. Ma na swoim koncie liczne plenery i wystawy w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w Polsce, Wielkiej Brytanii, we Francji, na Słowacji i Węgrzech. Ceramika nie jest jej jedynym środkiem ekspresji twórczej, są nią również techniki rysunkowo-malarskie. Jej styl przechodził dużą metamorfozę w trakcie osobistych poszukiwań twórczych, licznych podróży oraz doświadczeń życiowych. W dużej mierze jest inspirowany street-artem, czyli tzw. sztuką ulicy. Poszukiwania właściwego medium do tworzenia prac zaprowadziły artystkę do zapoznania się z techniką stencilu. To w połączeniu z charakterystyczną linearną kreską oraz zamiłowaniem do ornamentalno-folklorystyczno-kwiatowych motywów, tworzy jej własny styl. Tematyka jej prac w większości oscyluje dookoła życia kobiet. Ich piękna, przeżyć, oczekiwań i doświadczeń.

 

MONIKA KAPUSTA – WALICZEK

Absolwentka Instytutu Plastyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnej Akademii Jana Długosza). Pasjonuje się malarstwem, ceramiką, grafiką, tkaniną unikatową, fotografią oraz projektowaniem wnętrz. Ma w swoim dorobku szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych. Razem z mężem Damianem Waliczkiem tworzą wspaniałą rodzinę artystów. Od kilku lat realizuje się w pracy pedagogicznej w Warsztacie Terapii Zajęciowej PSONI w Jarosławiu jako instruktor terapii zajęciowej w pracowni Ceramiczno-dekoratorskiej, starając się wskrzesić drzemiące talenty swoich podopiecznych. Jest również instruktorką w Małej Akademii Malarstwa prowadzonej w Galerii Głównej u Attavantich. 

 

 

♦ DAMIAN WALICZEK

Pochodzi z Gliwic, od 2000 roku mieszka w Jarosławiu. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, projektowaniem graficznym, fotografią, także aranżacją wnętrz. Twórca wielu znaków graficznych i logotypów oficjalnie funkcjonujących nie tylko w przestrzeni naszego miasta. Od 2008 roku jest nauczycielem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Prowadzi szkołę rysunku odręcznego w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Damian Waliczek uczestniczył w wielu wystawach, prezentacjach oraz happeningach, jest również członkiem licznych Komisji Konkursowych. Swoje prace wystawia w kraju i za granicą, a niektóre z nich znajdują się w zbiorach prywatnych m.in.: w Niemczech, Anglii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i na Słowacji.

 

♦ KRZYSZTOF WASILCZYK

Fotografuje od czterdziestu lat wszystko i wszystkich. Jak sam mówi pracował na każdym rodzaju aparatów fotograficznych. Od skrzyniowego typu „wiedeńskiego” na szklane negatywy 13 x 18 cm. przez lustrzanki średnioformatowe, dwuobiektywowe, małoobrazkowe, aż przyszedł czas na aparaty cyfrowe. Artysta podkreśla, że „dobre zdjęcie najpierw trzeba zobaczyć, a potem umieć je sfotografować. Umieć jest dzisiaj tylko pozornie łatwiej, bo w ogromie środków technicznych można się zagubić”. Fotograf mieszka i pracuje w Lublinie.

 

♦ HELENA PŁOSZAJ – WODNICKA

Helena Płoszaj Wodnicka ukończyła studia artystyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby i Grafiki. Obecnie jest nauczycielką w jarosławskim Plastyku, zajmuje się malarstwem i rysunkiem od 1971r. pracuje w technice pastelu. Ma w swoim dorobku dwanaście wystaw indywidualnych i udział w dziewięćdziesięciu wystawach zbiorowych, na których uzyskała 18 nagród i wyróżnień oraz nagrodę Prezydenta Miasta Przemyśla. Malarstwo, grafika oraz rysunek w wykonaniu Heleny Płoszaj-Wodnickiej oddają obraz wszystkich form kobiecości. Można w nich odnaleźć wiele ról jakie pełni współczesna kobieta. Kobieta jest wszechstronna, zmienna, urocza, ale przede wszystkich w jej wnętrzu tkwi niesamowita moc i właśnie tę moc pokazuje artystka.

 

♦ MONIKA CHODUR

Urodzona w Przeworsku w absolwentka Liceum Plastycznego. Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Uniwersytetu Rzeszowskiego – Działalność w zakresie grafiki warsztatowej i cyfrowej. Od maja 2015r. członkini i współzałożycielka "Grupy Pod Kreską", wspólnie z którą zorganizowała trzy wystawy zbiorowe. Brała też udział w innych wystawach zbiorowych pokazując swoje grafiki i fotografie.

 

♦ WALDEMAR KORDYACZNY

Rzeszowianin, który ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Zamiejscowym w Katowicach, realizując dyplom z dziedziny grafiki warsztatowej i ilustracji książkowej. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę. Mieszka i pracuje w Lesku. Artysta ma w swoim dorobku kilka wystaw indywidualnych, a będąc członkiem grupy „Na Drabinie” i brał udział w jej wystawach, m.in. w: Warszawie, Krakowie, Rzeszowie. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: Ogólnopolskiej Wystawie Ilustracji Książkowych w Warszawie, Międzynarodowym Triennale Malarstwa Euroregionu Karpaty „Srebrny Czworokąt” w Przemyślu, „Artyści Polski Południowo-Wschodniej 1950-2000” BWA w Rzeszowie. Otrzymał nagrody i wyróżnienia, m.in. na wystawach „Malarstwo, Rysunek, Rzeźba, Grafika Roku” w rzeszowskim BWA (1996, 1997). Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Obecnie pracuje w Liceum Plastycznym w Lesku, gdzie jest nauczycielem prowadzącym przedmiot specjalizacji artystycznej – projektowanie graficzne. Od 2009 r. prowadzi wraz z żoną Jolantą w bieszczadzkiej wiosce Rabe autorską „Galerię przy Cerkwi”.

 

♦ DARIUSZ LEDWOS

Wykształcenie architektoniczne, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie/ wydział Architektury Wnętrz, Pedagogika na ASP w Poznaniu. Zawód: dizajner Wyróżnienie: International Opus Award Tokyo/ Japan 2004, Model Young Package Brno/ Czech Republic 1999. Realizacje architektoniczne: Obiekty użyteczności publicznej, biurowiec dla –Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) w Warszawie, projekty wnętrz dla systemu aptek, elementy wyposażenia wnętrz i mebli dla restauracji. Interesuje się literaturą piękną i fantastyką naukową. Drukowany we Frazie.Wyróżnienie w Konkursie poezji i prozy w Krakowie ‘Złoty kałamarz i złamane pióro’ w kategorii - Proza. Hobby: nauczyciel. Propagator praktycznego wykorzystania zdolności plastycznych, kreatywności i wyobraźni. Pracując z wybitnie utalentowaną młodzieżą, pracownie projektowe w latach 2017-2020 zdobyły 13 nagród w konkursach międzynarodowych i krajowych. Moją ulubioną techniką jest notatnik A5 z długopisem ‘Toma Asystent 1.0mm’, oraz technologie z pakietami graficznymi i wizualizacje 3ds MAX. Obecnie pracuję nad dizajnerskim projektem: ‘Seria włączników łazienkowych systemów oświetleniowych pt. ‘Oko Opatrzności 2000’.

 

♦ SAMUELA ŁACH

Artystka spełniająca się w malarstwie oraz śpiewie. Może poszczycić się pięknym głosem sopranowym oraz wprawną kreską. Działa aktywnie na terenie Podkarpacia, współpracuje z chórami oraz zespołami wokalnymi. Kiedy nie śpiewa, zajmuje się twórczością artystyczną. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych.

 

♦ MARIA DUSIŁŁO

Pochodzi z Cieszacina Wielkiego. Na co dzień pracuje jako nauczycielka, która czas wolny poświęca swojej pasji twórczej. Członek pracowni rysunku i grafiki w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki. Brała udział w różnych wystawach pokazując swoje prace z grafiki i malarstwa. Zdobyła pierwszą nagrodę w dziedzinie malarstwa na Finale X Regionalnego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej w Przemyślu.

 

♦ ELŻBIETA KOTÓW

Ukończyła Technikum Włókiennicze w Jarosławiu. Emerytka. Najpierw tworzyła wspaniałe ubrania za pomocą igły i nitki. Obecnie często zamienia igłę na pędzel. Zamiłowanie do projektowania zaszczepiła w swojej córce.

 

♦ JOWITA KOTÓW

Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, potem Wyższą Szkołę Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu. Wyraża się poprzez projektowanie strojów i odnosi na tym polu sukcesy. W 2001 roku zdobyła nagrodę mediów w konkursie o Srebrną Pętelkę za kolekcję „W sieci”. W latach 2006–2009 współpracowała scenograficznie w realizacji projektów artystycznych eksperymentalnego Teatru Operowego.

 

                                                                                  

♦ MAREK BLAJERSKI

Rzeźbiąc podtrzymuję rodzinne tradycje. Pierwsze swoje zlecenia wykonywał pod okiem rodziców, Ewy i Marka Blajerskich. To oni zakorzenili w nim pasję pracy w przeróżnych materiałach. W ich pracowni w Jarosławiu, poznał wiele możliwości wypowiadania swoich artystycznych ambicji i wizji. Później, już podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stawiał pierwsze samodzielne kroki szukając odpowiednich i coraz to bardziej nowatorskich środków wyrazu. Tworzy w ceramice, drewnie, kamieniu, metalu oraz gipsach i żywicach. Często wraca do rodziców, zasięgnąć rad dotyczących ich wspólnego zawodu. Obecnie pracuje w Krakowie, gdzie wynajmuje pracownię. To głównie tam samodzielnie realizuje zlecenia na zamówienie, lecz przede wszystkim własne pomysły i projekty. Swoje pomysły najczęściej realizuję w ceramice, materiał ten pozwala mu na swobodę i abstrakcyjne myślenie. Do jego ulubionych tworzyw należy też drewno lipowe, dębina, orzech oraz czarny dąb. Ogromną przyjemność sprawia mu praca w kamieniu. Rzeźbił w marmurze carrara, rosso portugalo, trawertynie, wapieniu, piaskowcu i granicie.

 

♦ KLAUDIUSZ NOWAK

Ur. 27 lipca 1974 rok. W 1992 roku zdał egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną Izby Rzemiosł Artystycznych we Wrocławiu i otrzymał dyplom i tytuł czeladnika z zakresu snycerstwa. W 2001 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Józefa Petruka. Nauczyciel ceramiki w Gimnazjum nr 12 w Poznaniu. Obecnie jest nauczycielem rzeźby w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Jego prace brały udział m.in. w wystawie w galerii "Kotłownia" w Międzyrzeczu - gdzie prowadził zajęcia z rzeźby w Szkole Sztuk Pięknych. Pełnił funkcję kierownika firmy konserwatorskiej i kierował pracami renowacyjnymi i rekonstrukcyjnymi na obiektach klasy zerowej w Braunschwieg (Brunszwiku) w Niemczech. Autor wielu realizacji pomnikowych m.in. pomnika Dzieci Nienarodzonych na Cmentarzu Komunalnym w Przemyślu, pomnika św. Jana Pawła II przy parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu, pomnika bł. ks. Adolfa Kolpinga w Ośrodku Rekolekcyjno-konferencyjnym w Heluszu koło Pruchnika. W 2019 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej, przewodnicząc Komisji Konkursowej Ogólnopolskiego Konkursu na projekt pomnika Józefa Piłsudskiego pod patronatem Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. W twórczości artystycznej interesuje się sztuką sakralną. W obszarze rzeźby pomnikowej i innych realizacji przestrzennych analizuje relacje pomiędzy formalną strukturą dzieła a jego wymową.

♦ AGNIESZKA SACAŁA

Urodziła się w 1993 r. w Rzeszowie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Dyplom obroniła w 2018 roku pod kierunkiem: prof. Bogusza Salwińskiego, pracownia brązu i medalierstwa – prof. Krzysztof Nitsch, pracownia rysunku – prof. Andrzej Zwolak. Artystka zajmuje się głównie medalierstwem i małą formą rzeźbiarską. Jej twórczość inspirowana jest światem z najbliższego otoczenia, jak przyroda, natura czy pejzaż miast. Środkami wyrazu stały się proste ilustracje przedstawiane na medalach jak i bardziej abstrakcyjne – mechaniczne formy. Agnieszka Sacała uczestniczy w wystawach i warsztatach odlewniczych. Współpracuje z rzeźbiarzami, projektuje i wykonuje prace o charakterze sakralnym.

 

♦ JOANNA JANOWSKA AUGUSTYN

Uprawia: grafikę, rysunek, malarstwo i fotografię. Studiowała na Wydziale Filozoficznym UJ. 1994-1999 – studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Litografii prof. Romana Żygulskiego, medal Rektora ASP. 1998 – stypendium w Kent Institute of Art and Design w Canterbury, Anglia. W 2008 roku obroniła doktorat na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadząc Pracownię Druku Cyfrowego i zajęcia w Pracowni Rysunku. Zorganizowała 18 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych; ogólnopolskich i międzynarodowych.

 

♦ HENRYK CEBULA

Henryk Cebula jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom na wydziale rzeźby uzyskał u prof. Jerzego Bandury w 1981 roku. Zajmuje się rysunkiem, rysunkiem satyrycznym, rzeźbą i medalierstwem. Od 30 lat jest pedagogiem w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Zorganizował 98 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 800 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Wystawiał w Azji, obu Amerykach, Australii oraz wszystkich krajach Europy. Zrealizował rzeźbę plenerową w brązie „Ławeczka Edwarda Kieferlinga” w Jarosławiu. W dziedzinie rysunku satyrycznego zadebiutował w 1974 roku publikacją w rzeszowskim periodyku „Prometej”, jego rysunki drukowano także w Karuzeli, Szpilkach, Radarze, Profilach, Polityce, Wprost i innych. Prowadził stałe rubryki „Cebula przyprawia życie” i „Cebula z pogranicza” w regionalnej prasie podkarpackiej. Publikował teksty krytyczne do wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz felietony. Jest odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2000 roku uzyskał Honorową Nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia „Jarosław”, a w roku 2002 Ratusz Przeworski. Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w Warszawie nagrodziło go dwukrotnie nagrodą Eryk oraz Srebrną Szpilką. Zdobył 113 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W latach 1997-2001 pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Od 1998 roku prowadzi galerię satyry „Pirania” w Jarosławiu, gdzie zorganizował ponad 120 wystaw. Jest członkiem grupy artystycznej „Czwórka bez sternika”, którą założył.

 

 

 

Partnerzy