Koncerty

05.03.2019

Recital fortepianowy - Piotr Paleczny

We wtorek, 5 marca, w ramach VIII Dni Muzyki Fortepianowej odbędzie się recital wybitnego pianisty - Piotra Palecznego.

Piotr Paleczny, laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych, należy do grona najwybitniejszych polskich muzyków. Studia pianistyczne ukończył na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesora Jana Ekiera.

Olbrzymi wpływ na ostateczne ukształtowanie jego osobowości artystycznej wywarła możliwość́ kontaktu artystycznego z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim.

Sukces odniesiony na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina otworzył przed Piotrem Palecznym drzwi wielu prestiżowych sal koncertowych na świecie. Zdobycie III Nagrody w towarzystwie Garricka Ohlssona oraz Mitsuko Uchidy, Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie Poloneza oraz Nagrody im. Witolda Małcużyńskiego, zapoczątkowało karierę, którą artysta kontynuuje do dziś, prowadząc ożywioną działalność koncertową na wszystkich kontynentach. Występował jako solista z tak renomowanymi orkiestrami jak: Chicago Symphony, American Symphony, Concertgebouw, Royal Philharmonic, BBC Symphony Orchestra, Yomiuri Nippon, Gewandhaus, Tonhalle Orchester Zürich, RAI, Santa Cecilia, Orquesta Sinfónica Nacional de Mexico, Orquesta Nacional de España, Orquesta Sinfónica Nacional de Argentina, warszawska Filharmonia Narodowa i NOSPR.

Koncertował w słynnych salach jak Carnegie Hall, Avery Fisher Hall, Alice Tully Hall oraz w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Orchestra Hall w Chicago, Suntory Hall w Tokio, Berliner Philharmonie, Gewandhaus w Lipsku, Teatro Colon w Buenos Aires, Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Royal Festival Hall w Londynie, Festspielhaus w Salzburgu.

Zyskał olbrzymie uznanie jako juror ponad stu wielkich międzynarodowych konkursów pianistycznych. 5 listopada 2001 w Filharmonii Narodowej Piotr Paleczny był solistą Galowego Koncertu z okazji 100-lecia istnienia Filharmonii w Warszawie.

Od 1993 r. jest dyrektorem artystycznym najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego – Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Od 2004 roku pełni również funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Profesor Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – uczelni, która ostatnio przyznała mu zaszczytny tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu.

 

Recital fortepianowy, który odbędzie się w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, to wyjątkowa okazja, aby wysłuchać na żywo muzyki w wykonaniu tego światowej sławy Artysty. Koncert poprowadzi Bogusław Pawlak.

Bilety, w cenie 30zł, dostępne są w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej, Rynek 5.

 

Melomanów zachęcamy do zakupu biletów na wszystkie trzy koncerty, które odbędą się w ramach VIII Dni Muzyki Fortepianowej, i skorzystanie z dziesięcioprocentowej zniżki.

 

Aleksandra Radlak
(Aktualizacja: 13.02.2019 12:49)
Partnerzy