Spotkania autorskie i inne

24.08.2017

Jarmark Jarosławski

 


Historycy uważają, że sierpniowy jarmark jarosławski był największym z ówczesnych zjazdów kupieckich w Rzeczpospolitej. „Obfitość i różnorodność towarów, bardzo duża reprezentacja kupców z Europy i Orientu sprawiały, że jarmarki jarosławskie już przez współczesnych uznane zostały po frankfurckich za najsławniejsze w Europie”
(A. Wagner, Handel dawnego Jarosławia, Lwów 1929)

Jarmark Jarosławski to wydarzenie nawiązujące swoją koncepcją do historii Jarosławia, szczególnie zaś do jarmarków uważanych przez historyków za największe zjazdy kupieckie w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Sednem wydarzenia jest handel, równie ważne jednak są odbywające się w tym czasie wydarzenia kulturalne. Koncerty, teatry, warsztaty, występy ulicznych muzyków, gry tradycyjne z różnych stron świata, uzupełniają aspekt handlowy i tworzą unikalną atmosferę wielokulturowego święta. Dodatkowo, równolegle z Jarmarkiem trwa Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”.

Co ważne, założeniem organizatorów nie jest ściśle rozumiana rekonstrukcja jarmarku historycznego, ale odniesienie się do niego w sensie zachowania i "re-kreacji" pewnej tradycji - Jarosławia jako miejsca spotkania kultur, będącego oknem na świat dla mieszkańców i gości.

Handlowa część wydarzenia zatem nawiązuje z jednej strony do historycznych cechów i rzemiosł działających w Jarosławiu, z drugiej zaś do przybyszów z dalekich krain i do niezwykłego tygla kulturowego, który w ten sposób powstawał. Kuchnia węgierska, syryjska, polska, włoska, ormiańska; produkty z Grecji, Indii czy Gruzji – wszystkim tym nawiązujemy do tradycji miejsca gdzie Wschód spotyka się z Zachodem a Południem z Północą. Gdzie kupcy tureccy wysyłają karawany po to, by dokonać transakcji z handlarzami z Moskwy, ale też gdzie mieszkańcy Jarosławia mają okazję poznać "obcy" smak cynamonu, pieprzu, goździków, imbiru, szafranu, bakalii, fig czy rodzynek lub też dotknąć przybyłych z daleka tkanin, skór lampartów i perskich rysiów. Słowem - wszystkiego co ciekawe i niemożliwe do spotkania na co dzień.

Poprzez handel dawne jarmarki miały duży wpływ na inne aspekty życia miasta - rozwój kultury w nim, mentalność mieszkańców, rodzaje rzemiosł jakimi się zajmowali, sposobów w jaki budowali kamienice czy ozdabiali swoje domy. Będąc więc źródłem dochodów, były również ważnymi nośnikami kultury.

Do tych idei również nawiązujemy. W wymiarze muzycznym poprzez przedstawianie mieszkańcom i gościom Jarmarku propozycji z różnych zakątków świata.

W roku 2017 zaprosimy artystów włoskich z grupy Canzoniere Grecanico Salentino, którzy opowiedzą o swojej tradycji i wykonają koncert. Będzie to też okazją do przyjrzenia się licznym, dawnym związkom Jarosławia z kulturą Italii.

Działania teatralne z kolei wyrażą się w spektaklach i etiudach wystawianych w trakcie jarmarku w przestrzeni rynku, jak również w obecności przybyłych z różnych stron kraju młodzieżowych zespołów muzyczno-teatralnych.

 Dla wystawców FORMULARZ.

Aleksandra Toczek
(Aktualizacja: 26.04.2017 11:59)
Galeria zdjęć
Partnerzy