Wydawnictwa

15.11.2016

Kalendarz Wielokulturowy 2017

Zapoczątkowane w 2012 roku wydawnictwo, szatą graficzną oraz treścią, nawiązuje do przedwojennych kalendarzy galicyjskich.

Kalendarz opiera się na idei szacunku wobec różnorodności kulturowej i religijnej oraz zawiera 3 kalendaria – gregoriańskie, juliańskie i żydowskie, na których tradycyjnie zaznaczono święta i uroczystości ważne dla danej religii czy obrządku.

Z odmiennymi opisami katolickich i judaistycznych świąt oraz uroczystości można się zapoznać w trzech pierwszych edycjach kalendarza. Dwie kolejne poświęcono galicyjskim miastom, ze szczególnym uwzględnieniem żywiołu ludowego, który je zamieszkiwał. Natomiast w szóstej edycji autorzy zachęcają do odbycia podróży do popularnych zdrojowisk i kurortów leżących w południowych województwach II Rzeczypospolitej – m.in. do Jaremcza, Krynicy, Iwonicza, Zakopanego, Worochty czy Kosowa, konkurujących w okresie dwudziestolecia międzywojennego z najlepszymi zagranicznymi ośrodkami, tak pod względem leczniczych wartości źródeł mineralnych, jak i klimatu.

Kalendarz to symbol minionej epoki, świadectwo jej wielokulturowości. Biorąc go do ręki czytelnik otwiera bramy nieznanego świata – wielokulturowej rzeczywistości, której ostateczny kres wyznaczyła II wojna światowa.

Informacje na temat publikacji dostępne pod adresem www.kalendarz.izbapamieci.org.pl.

Na stronie udostępniono plik do samodzielnego wydruku kalendarza. Kalendarz można również nabyć w formie papierowej.

Zapraszamy do zakupu publikacji w Punkcie Informacji Turystycznej w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Rynek 5 lub wysyłkowo.

Aleksandra Toczek
(Aktualizacja: 28.11.2016 08:46)
Galeria zdjęć
Partnerzy