Wydawnictwa

09.03.2018

Talowski – Tadeusz Bystrzak

Teodor Marian Talowski – malarz, rysownik, ale przede wszystkim jeden z najważniejszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku, autor projektów licznych kościołów, kaplic, kamienic i budynków użyteczności publicznej. Jego budynki łączą w sobie magię przeszłości z wizyjną nowoczesnością. Za swoje projekty otrzymał medal na wystawie lwowskiej w 1884 roku, a jego pomysły wygrywały konkursy w Paryżu i Wiedniu. Jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych budynków zaprojektowanych przez Talowskiego jest kamienica przy ul. Karmelickiej 35 w Krakowie zwana też domem Pod Pająkiem, będąca własnością architekta.

Do jego najsłynniejszych realizacji należą: kościół św. Elżbiety we Lwowie, kamienice Pod Śpiewającą Żabą, Festina Lente, Pod Osłem przy ulicy Retoryka w Krakowie, Szpital Zakonu Bonifratów na Kazimierzu w Krakowie, wiadukt kolejowy w ciągu ulicy Lubicz, dwór Skrzeczyńskich w Lubzinie oraz mauzoleum Potockich w podziemiach kościoła w Łańcucie. Jarosławski Gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” również został wzniesiony według projektu tego wybitnego krakowskiego twórcy.

Książka autorstwa Tadeusza Bystrzaka jest pierwszą próbą stworzenia kompletnego spisu dzieł artysty. Polsko-angielska publikacja jest bogato ilustrowana fotografiami ze zbiorów rodzinnych, szkicami uczniów, zdjęciami budynków oraz detali.

Zapraszamy do zakupu książki w Punkcie Informacji Turystyczno-Kulturalnej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu lub wysyłkowo.

Oprawa – twarda
Ilość stron – 423
Rok wydania – 2017

Katarzyna Krotysz
(Aktualizacja: 09.03.2018 13:19)
Partnerzy