Wydawnictwa

06.11.2011

Legendy Jarosławskie - Mateusz Pieniążek

„Legendy Jarosławskie” Mateusza Pieniążka to książka, w której autor zebrał opowieści związane z Jarosławiem oraz okolicznymi miejscowościami. Zbiór otwiera rozdział poświęcony początkom grodu Jarosław, który był nękany przez dzikie plemiona tatarskie. Kolejne legendy, opowiastki, opowieści oraz podania mają na celu przekazanie informacji o geografii, historii, kulturze tego regionu.

Czytelnik pozna legendy związane między innymi z takimi miejscowościami jak: Radymno, Przemyśl,  Rokietnica, Wiązownica. W znacznej części są to jednak opowieści związane z samym Jarosławiem:
Cudowna grusza Matki Boleściwej, Baśń o Świętym Michale Archaniele. Druga część niniejszej publikacji zawiera opowiastki jarosławskie, które autor potraktował jako zbiór nowinek dowcipnych, z konceptem i sensem dla wielkich i maluczkich, napisanych głównie ku zbawiennej nauce. W tej grupie legend zawarł Pieniążek, m.in. opowieści: „Jak to car Piotr Wielki w Jarosławiu dziecko do chrztu trzymał", Jak to pani dyrektor muzeum poecie wiersze pozwalała pisać" czy też Baśń o raju".

Całości dopełniają kolorowe rysunki Jana Franciszka Ferenca./
Źródło: http://www.instytutksiazki.rzeszow.pl/ksiegarnia/karta,207,legendy_jaroslawskie.html

Zapraszamy do zakupu książki
Punkt Informacji Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
ul Rynek 5


oprawa -  twarda

ilość stron 157
rok wydania - 2009

br /

Marlena Dudek
(Aktualizacja: 23.09.2012 17:10)
Partnerzy